Jakie siły oddziałują na tuleje gumowe? Ta wiedza pomoże Ci w ich prawidłowym montażu!

Jakie siły oddziałują na tuleje gumowe? Ta wiedza pomoże Ci w ich prawidłowym montażu!

Omawiane w niniejszym wpisie części pełnią rozmaite funkcje. W zależności od potrzeb, ich budowy oraz parametrów fizyko-chemicznych, mogą m.in. amortyzować drgania, pełnić funkcję dystansu albo wkładu do sprzęgła. Wielu układów mechanicznych nie sposób sobie wyobrazić bez tulei, wykonanych ze specyficznej mieszanki. Tylko znając pełną charakterystykę miejsca pracy, możemy opracować idealnie dopasowane podzespoły.

Nawet najlepszy materiał nie wytrzyma i pęknie, jeżeli będzie narażony na nadmierne obciążenia

Kauczuki, elastomery i inne tworzywa wykorzystujemy do produkcji wyrobów gumowych o zróżnicowanych właściwościach. Jedne muszą być odporne na oddziaływanie substancji oleistych, drugie muszą wytrzymać dynamiczne skoki temperatury, a jeszcze inne są ciągle wystawiane na oddziaływanie sił mechanicznych. A to tylko niewielka część przykładów, z jakimi mieliśmy do czynienia przez blisko pół wieku istnienia firmy Gumtal. Dlatego poszczególne tuleje gumowe mogą mieć skrajnie odmienne parametry, nawet jeżeli „na oko” nic ich od siebie nie różnić. Aby zapewnić im maksymalną trwałość, już na etapie projektu uwzględniamy przewidywania odnośnie sił liniowych oraz skrętnych. Te pierwsze dzielą się jeszcze dodatkowo na wzdłużne oraz poprzeczne.

Rozmiary tulei gumowej należ idealnie wpasować do wielkości gniazda w mocowaniu

Wysoka jakość podzespołów to jeszcze nie wszystko. Trzeba jeszcze zadbać i prawidłowy montaż – często nazywany wprasowaniem. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Przy czym pewne usterki wynikające z błędów montażowych mogą ujawnić się dopiero po pewnym czasie. Przyspieszone zużycie tulei gumowej spowoduje, że pozostałe części w układzie mechanicznym będą bardziej narażone na poważne uszkodzenia. Każdemu Klientowi firmy Gumtal podpowiadamy, jak utrzymać właściwości stabilizujące naszych produktów na optymalnym poziomie przez jak najdłuższy czas. Wskazówki dotyczące prawidłowej eksploatacji zawsze przedstawiamy w zwięzły, zrozumiały sposób. A w razie jakichkolwiek wątpliwości można się z nami skontaktować i poprosić o fachową poradę!

Języki »